fbpx

Alătură-te echipei Bankwatch! Angajăm coordonator de comunicare

Bankwatch România caută o colegă sau un coleg care să coordoneze activitatea de comunicare a organizației. Poziția oferită este full-time, iar activitatea se desfășoară în mod hibrid, sediul asociației fiind în București.

România și-a propus atingerea neutralității climatice până în 2050, însă acest lucru este posibil numai dacă vom renunța treptat la proiectele energetice pe bază de combustibili fosili, dacă vom reuși tranziția sistemului energetic către unul eficient, axat pe producția din surse regenerabile, și dacă această tranziție este una justă pentru comunitățile afectate. Ne preocupă respectarea angajamentelor și legislației de mediu la nivel național și nu irosim nici o cale legală când constatăm încălcări. Acestea sunt obiectivele campaniilor noastre, iar coordonatoarea/coordonatorul de comunicare are rolul de a adapta și transmite mesajele lor către publicul țintă.

Cine suntem:

Bankwatch România este o asociație înființată în 2012, al cărei scop este de a preveni impactul negativ de mediu și social al proiectelor publice și private și de a promova alternative durabile și participarea publicului la luarea deciziilor. Domeniul principal de activitate al asociației este reducerea poluării în sectorul energetic, cu accent pe reducerea utilizării combustibililor fosili și tranziția justă către o economie cu emisii reduse de carbon.

Suntem parte a rețelei CEE Bankwatch Network, înființată în 1995 și cu organizații membre din 13 țări din Europa Centrală și de Est.

Provocări și responsabilități:

  • Coordonarea activităților de comunicare ale Bankwatch-RO;
  • Pregătirea și/sau revizuirea materialelor publice ale BW-RO;
  • Supravegherea conținutului BW-RO, inclusiv a consecvenței acestuia cu pozițiile oficiale ale organizației;
  • Atragerea și dezvoltarea de parteneriate cu jurnaliști, instituții media și alte organizații care pot sprijini comunicarea BW-RO;
  • Sprijinirea echipei în activitățile de cercetare și în elaborarea de publicații;
  • Elaborarea și urmărirea implementării strategiei de comunicare;
  • Ajutor la pregătirea planului anual de lucru BW-RO și a planurilor de campanie, precum si la strategia multi-anuală;
  • Ajutor la pregătirea evenimentelor publice ale organizației, inclusiv prin comunicarea cu participanții, precum și a materialelor necesare;
  • Participarea la evenimente relevante din cadrul proiectelor și al campaniilor (apeluri, întâlniri, publicații comune);
  • Participarea la grupuri ad-hoc sau grupuri de lucru în cadrul BW-RO și al rețelei Bankwatch;
  • Contribuirea la rapoartele narative și financiare către finanțatori;
  • Coordonarea  scrierii raportului anual al BW-RO.

Experiență și aptitudini:

  • capacitatea de a formula mesaje clare, adaptate unor categorii diverse de public țintă;
  • capacitatea de a lucra cu diferite platforme digitale;
  • fluență în limbile română și engleză (scris și vorbit);
  • capacitatea de a lucra atât independent, cât și în echipă;
  • experiența în sectorul ONG, mediu sau energie constituie un avantaj;
  • experiența în agenții de comunicare/PR constituie un avantaj.

Ce oferim:

  • pregătire zilnică în primele trei luni și suport continuu pe toată durata angajării;
  • mediu de lucru multicultural, lucrând cu colegi din toată Europa;
  • program de lucru flexibil în funcție de responsabilități, cu opțiunea de telemuncă în funcție de situație;
  • sprijin pentru dezvoltare profesională și personală – sprijin financiar pentru cursuri, workshop-uri, manuale, conferințe etc. prin CEE Bankwatch Network;
  • salariu aliniat mediului ONG, începând de la 5.800 lei net.

Cum aplici:

Te rugăm să ne trimiți într-un e-mail:

  • CV-ul,
  • o scrisoare de motivație,
  • dacă este disponibil, un portofoliu de campanii de comunicare sau materiale (articole) publicate, la care ai participat sau pe care le-ai coordonat

până pe 24 mai 2024, la adresa vlad.popescu@bankwatch.org.

Selecția se va desfășura în două etape. Primele interviuri vor avea loc în săptămâna 27-31 mai 2024. Doar candidatele și candidații selectați pentru interviu vor fi contactați. Anterior celui de-al doilea interviu (în perioada 5-14 iunie 2024), candidații selectați vor fi rugați să pregătească și un exercițiu, care va fi comunicat prin e-mail.

Bankwatch se străduiește să ofere șanse egale tuturor candidaților. Vei fi luată / luat în considerare pentru angajare fără a se ține cont de etnie, culoarea pielii, religie, sex, orientare sexuală, identitate de gen, origine națională sau statut de handicap.